crossfitt nedir?

Son zamanlarda ülkemizde ve dünyada popüler olmaya başlamış olan crossfit İngilizce kökenli bir kelimedir. Sporcuların olduğu kadar vücudunu şekillendirmek isteyen kadın ve erkeklerin de ilgisini oldukça çekmektedir.

Crossfit yapmanın amacı nedir ?

Crossfit diğer spor dallarından da faydalanmakta olup tüm kasların çalışmasını sağlamaktadır. Vücuda sıkı görünüm kazandırdığı gibi esneklik, çeviklik, kuvvetlilik de crossfit ile kısa bir zaman zarfında kazanılmaktadır. Kısa bir zaman zarfında bu kadar ilgi görmesindeki bir sebep de kısa süreli egzersizler ile yine az bir zaman zarfında sonuç alınmaya başlamasıdır.

Eğlenceli çalışmaları bulunduran antreman programlarında crossfit için her yeni çalışmada yeni bir program hazırlanmaktadır.

Antreman sürelerinin de ortalama yirmi dakika olması sebebi ile de kişilerin konsantresi dağılmadan gerçekleşmektedir. Grup halinde çalışmalar bu spor dalında da mümkün ve eğlencelidir.

Bu çalışmalara katılmak isteyen kişilerde solunum yolları ile ilgili bir problemlerinin olmaması gerekir. Bununla birlikte güçlü, çevik, esnek olmalı ve denge ile koordinasyon noktalarında da sorun yaşamamalıdır.

Crossfit Antremanları Nelerdir?

Her egzersiz programında olduğu gibi crossfit çalışmalarında da süreklilik arz etmeli ama dikkatli olunmalıdır. Her gün yapılan egzersiz en etkili ve iyi olacak diye bir kaide asla bulunmamaktadır. Crossfit çalışmalarında olan kişiler kaslarını dinlendirmek için her çalışmadan sonra bir iki gün ara vermelidir.

Antremanlar için spor salonuna gitme zorunluluğu yoktur. Video yardımı ile evde de yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta size uygun antremanı seçebilmektedir. Yeni başlayanlar ve orta ile ileri düzeyde ayrılan çalışmaları dikkate almak yanlış bir davranış ile sakatlanmaları engelleyecektir. İmkan var ise spor salonuna gidilerek de programlı bir şekilde gerçekleştirebilir.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla