Genel

En Yaygın Spor Hataları

En yaygın Spor hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için spor yapmak çok zor gibi görünse de bazıları için günlük bir rutin olarak görülmektedir. Yarışmalara hazırlanan sporcular içinse spor tamamen bir yaşam tarzıdır. Özetle tüm spor faaliyetleri uzun vadede sağlıklı yaşam için en önemli faktör olsa da yanlış ve hatalı spor yapmak sakatlanmalara veya ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu sebeple sıklıkla yapılan spor hatalarına değinmek istiyoruz.

Sevmediğiniz Bir Sporu Yapmak

İnsanların büyük çoğunluğu zayıflamak amacıyla spor yapmaktadır. Fakat zayıflama amacıyla yapılan bu sporlar uzun vadeli olmamaktadır. Kısa bir dönemle sınırlı kalan sporlar fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da yıpratıcı olmaktadır. Sevmeden yaptığınız spor sizde psikolojik baskı oluşturacaktır. Bütün spor dalları genel olarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Bu sebeple hangi sporu sevebilecekseniz onunla ilgilenmenizi tavsiye ederiz.

Yanlış Zamanda Spor Yapmak

Spor zamanı konusunda hassas davranmak önemlidir. Kardiyo ağırlıklı antremanlar sabah erken saatlerde aç karnına yapıldığından aşırı derecede yağ yakımı sağlamaktadır. Ağırlık antremanları ise bol karbonhidratlı beslendikten sonra 16:00-20:00 arasında yapıldığında yüksek performans elde edilmektedir. Yanlış zamanda yapılan antremanlar verimsiz geçmektedir.

Isınmadan Spora Başlamak

Isınma hareketlerinin amacı spora başlamadan önce eklemlerin ve kasların harekete uyumlu hale getirilip yüksek ve ani zorlanmalarda sakatlanmasının engellenmesidir. Isınmadan yapılan sporlarda kas lifleri yeterince esnemediği için sert hareketlere tolerans gösteremeyebilir. Eklemlerde ise ani hareket ısınma yapılmadığında sakatlanma nedenidir. Normal sporlarda 10 dakikalık esnetme hareketleri ve tempolu yürüyüş ısınma amacıyla yapılabilir. Ağırlık antremanlarında ise çalışılacak kasın çok düşük ağırlık çok yüksek tekrar içeren 1 veya 2 ısınma seti yapılması etkili ısınma için yeterli olabilmektedir.

Hatalı Beslenme

Beslenme ve spor bir bütünün 2 parçasıdır. Bunlar beraber düzenli şekilde yürütülemediği zaman ciddi sağlık sorunlarına ve düşük performansa neden olabilmektedir. Örneğin yeterli protein alınmadığında (2gram/kg) kas gelişimi yetersiz olabilmektedir. Ayrıca spor yaparken diyete dikkat edilmediği zaman zayıflama durmakta hatta tam tersine kilo alma durumları da gözlenebilmektedir. Spor ve beslenmeyi bir uzmandan yardım alarak doğru şekilde yürütebilirsiniz. Midede aşırı tokluk ve açlık oluşmaması için antremandan 2 saat önce beslenmek uygun görülmektedir. Antremandan sonra bol proteinli yiyecekler tüketmek kilo verme döneminde kas kaybını engellemeye yardımcı olacaktır.

Kapalı Salonlarda Çalışma

Kardiyovasküler antremanlar (koşu, bisiklet sürme vb.) oksijen düzeyinin düşük olduğu yerlerde yapıldığında istenilen performans elde edilememektedir. Bu sebeple koşularınızı mümkünse açık alanda yapmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca açık ve eğimli arazilerde koşmak düz koşu bandında koşmaktan daha faydalıdır.

Aniden Çok AğırSpor Yapmak

Spora ilk başlanılan dönemlerde hamlık ağrıları mutlaka olmaktadır. İlk dönemde ağır çalışmaktan kesinlikle uzak durmalısınız. Hamlık ağrıları geçtikten sonra da yaptığınız antremanların şiddetini aşama aşama arttırmanız gerekmektedir. Aniden çok yüksek ağırlıklarla çalışmak eklem sakatlanmalarına neden olabilmektedir. En ufak bir omuz sakatlığının sizi spordan 2 ay uzak tutacağını düşünürsek antreman şiddetinin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz. Geçmişte spor yapmış ve ara vermiş kişiler spora başladıktan sonra antreman şiddetini arttırma konusunda daha rahat gelişim gösterebilmektedirler. Bu sebeple özellikle ağırlık antremanları yaparken kendinizi kesinlikle başkalarıyla kıyaslamadan aşama aşama sabırla ilerlemeniz gerekmektedir.

Yanlış Spor Hocası Seçim

Spor salonlarına yazılan kişiler genelde hocaların ilgisizliğinden veya bilgisizliğinden yakınmaktadır. Bazı spor salonlarında kendi alanı olmamasına rağmen farklı alanlarda bilgili hocalar çalıştırılmakta ve bunlar müşterilerine maalesef hiçbir fayda sağlayamamaktadır. Bazı hocalar 10 yıl öncenin tehlikeli sakatlanma riski yüksek yöntemleriyle sporculara antreman yaptırabilmektedir. Beslenme konusunda kötü tavsiyelerde bulunup gelişiminizi engelleyebilmektedirler. Bu sebeple spor salonu seçimi yaparken hocaları hakkında ön araştırma yapmaya çalışınız. Her spor hocasının kendine has yöntemleri, çalıştırma tarzı bulunmaktadır ve hocanızın tarzı sizin için uygun olmayabilir. Bu sebeple aslında yapmanız gereken ilgilendiğiniz spor dalında kendi araştırmalarınızla kendinizi geliştirmeniz olacaktır. Yaşadığımız internet çağında her türlü spor dalı için internette yüzlerce eğitim videosu, eğitim sitesi ve onlarca farklı kitap bulunmaktadır. Kendinizi geliştirip kendi hocanız olun.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla