Genel

Futbol Oyun Kuralları

futbol oyun kuralları

Uzun yıllardan beri oynanan ve İngilizler tarafından ortaya çıkan futbol, bir takım oyunudur ve dünya genelinde izleyicisi çoktur. Oyunun izleyicisi olduğu kadar oynayan kişi sayısı da oldukça fazladır. Uzun yıllardan beri turnuvaları düzenlenen bu oyunun her ülke için de ayrı ligleri bulunmaktadır. Örneğin La Liga, İspanya Ligi; Bundesliga Almanya ligi, Premier Lig ise İngiltere Ligi’dir. Dünya kupası üzerine de turnuvalar düzenlenmektedir. Her oyunda olduğu gibi futbolda da futbol oyun kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar ise aşağıda yer almaktadır.

Futbolun Başlıca Kuralları

Futbol, 1 futbol sahasında 2 kale ve 22 oyuncu ile oynanmaktadır. 1 adet orta hakem ve 2 adet de yan hakem oyunu yönetmektedir. Her zaman kararlar orta hakem tarafından verilirken; orta hakem kararsız kaldığı durumlarda yan hakemlerden destek almaktadır.

Futbol oyun kuralları arasında en önemli faktör 2 kaleci ve 10’ar oyuncunun bulunmasıdır. Oyuncular defans, orta saha ve forvet olarak kendi aralarında ayrılmaktadır.

Her futbol takımının bir antrenörü, bir de yardımcı antrenörü bulunmaktadır.

Her futbolcu takımı ile aynı renk formayı giyerek sahada bulunmak zorundadır. Sadece giyilen kramponların renklerinde farklılıklar olabilmektedir.

Oyun santra çizgisinden karşılıklı iki takımın birer oyuncusu ile başlamaktadır. Oyuna kimin başlayacağı ise takım kaptanlarının atacağı yazı tura ile belirlenmektedir.

Futbol oyun kuralları arasında önemli husus ise sadece turnuvalarda penaltılara kalınması, normal maçlarda beraberliğin bulunmasıdır.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla