KİCKBOKS NEDİR

Her ne kadar kickboksun gerçek kökleri 2000 yıl öncesine dayanıyorsa da, Amerikan karate uzmanları karate yasaklanmış tam temaslı vuruşlara ve yumruklara izin veren yarışmalar düzenlediklerinde, 1970’lerde modern rekabetçi kickbokslar başladı.

Kickbok Türleri Nelerdir?

Sağlık ve güvenlik kaygıları nedeniyle, yıllardır sporun içine dolgunluk ve koruyucu giysi ve güvenlik kuralları getirilmiş ve bu da Amerika Birleşik Devletleri’nde bugün uygulanan çeşitli rekabetçi kickboks türlerine yol açmıştır. Formlar, kullanılan tekniklerde ve rakipler arasında izin verilen fiziksel temas miktarında farklılık gösterir.

Şu anda, kickboks popüler bir formu, genel fiziksel kondisyon ve tonlama sağlamak için boks, dövüş sanatları ve aerobik unsurlarını birleştiren aerobik veya kardiyovasküler (kardiyo) kick boks olarak bilinir. Diğer kickboks türlerinden farklı olarak, kardiyo kickboks, rakipler arasında fiziksel teması içermez. Bu, vücuda sağladığı pek çok yararı nedeniyle yapılan bir kardiyovasküler egzersizdir.

Kardiyo kickboks sınıfları genellikle ısınma ile başlar ve yavaş yavaş yoğunluğu artar. Kickboks, diz vuruşları, tekmeler ve yumruklar gibi hareketleri içeren tam vücut egzersizidir. Sınıfın sonunda bir süre genellikle soğumaya ayrılır, bu da genellikle güç için şınav ve egzersize benzer egzersizler ve esneklik için germe içerir.

Kikboks yapmaya başlamak

Eğitici videolar ve DVD’ler evde bir kardiyo kickboks rutini denemekle ilgileniyorsanız kullanılabilir.

Temeller

Zıplamaya ve bir sınıfa kaydolmaya karar vermeden önce, akılda tutulması gereken birkaç temel yönergelere sahip olmalısınız:

Mevcut Fitness Seviyenizi Bilin

Kickboks; yüksek yoğunluklu, yüksek etkili bir egzersiz sporudur. İlk önce düşük etkili bir aerobik kursu veya daha az fiziksel egzersiz yaparak ve daha yüksek bir dayanıklılık seviyesine kadar çalışarak kendinizi hazırlamayı deneyebilirsiniz. Kickboks’a başladığınızda, kendi hızınızda çalışarak ve kendinizi tükenme noktasına aşırı yüklemeyerek yeni başlayan biri olmanıza izin verin.

 Kaydolmadan Önce Kontrol Et

Mümkünse, size uygun olup olmadığını görmek için bir sınıfa göz atın veya deneyin ve eğitmenin insanların farklı beceri seviyelerini karşılamak için rutini biraz değiştirmeye hazır olduğundan emin olun. Çok hızlı hareket eden, çok karmaşık olan veya sınıf sırasında veya sonrasında herhangi bir bireysel eğitim için şans sağlamayan sınıflardan kaçınmaya çalışın

 Bir Sınıf Hareket Bul

Dövüş sanatları üst düzey bir kemer hem sahip bir eğitmen arayın ve bu tür Amerikan Egzersiz Konseyi (ACE) gibi bir kuruluş tarafından fitness eğitmeni olarak onaylanmıştır. Ayrıca, size uygun bir seviyede başlamayı ve daha yoğun, hızlı tempolu bir kickboks sınıfına doğru ilerlemeye çalışın. Birçok sınıf, orta düzeydeki zindelik seviyeleri için çağrı yapar ve haftada iki ila üç kez buluşur.

 Konfor Anahtarıdır

Kol ve bacaklarınızın her yönden rahatça hareket etmesini sağlayan rahat kıyafetler giyin. En iyi ayakkabılar çapraz eğitmenlerdir. Tenis ayakkabıları değil çünkü çapraz eğitmenler yan yana hareketlere izin verirler. Eldivenler veya el sarımları bazen derslerde kullanılır. Bunları sınıfınızın bulunduğu yerde satın alabilirsiniz. Eğitmeninize önceden bir çağrı verin, böylece tam olarak hazırlanabilirsiniz.

 Yavaşça Başlayın Ve Aşırıya Kaçmayın

İyi bir kickboks antrenmanının anahtarı, hareket kontrolüdür. Hareketleri sırasında çok yükseğe tekmeleyerek veya kollarınızı ve bacaklarınızı kilitleyerek kendinizi fazla büyütmek, çekilen kaslara ve tendonlara ve burkulan diz veya ayak bileği eklemlerine neden olabilir. Doğru kickboks tekniğini yavaşca öğrendiğinizde düşük vuruşlarla başlayın. Bu, hızlı ve karmaşık kickboks hareketleri başlatırken yaralanmalara daha yatkın olan yeni başlayanlar için çok önemlidir.

Doktorunla konuş. Her tür egzersiz programına başlamadan önce dokrtorunuzu görmek ve tam bir fiziksel muayeneye sahip olmak her zaman iyi bir fikirdir. Özellikle de kickboxing gibi birçok aerobik aktiviteye sahip olmak. Bu astım veya diyabet gibi herhangi bir kronik tıbbi durumunuz varsa veya çok fazla kiloluysanız çok önemlidir.

Kickboks da  Kullanabileceğiniz Hareketler

İşte evde deneyebileceğiniz birkaç hareket var:

Roundhouse tekme: Vücudunuzun sağ tarafı, dizleriniz bükülmüş ve ayaklarınızın genişliği birbirinden ayrı olacak şekilde hayali bir hedefle karşı karşıya durun. Sağ dizinizi kaldırın, sadece hedefin sağına doğrultun ve vücudunuzu aynı yöne doğru döndürün. Hedefe çarpıyormuşçasına sağ bacağınızla vur. Diğer bacağınla tekrarla.

Ön vuruş: Ayakların genişliğini birbirinden ayırın. Dizlerini hafifçe bük ve sağ dizini göğsüne doğru çek. Dizinizi hayali bir hedef doğrultusunda yönlendirin. Ardından, ayağınızın topunu tekmeleyin. Diğer bacağınla tekrarla.

Yan vuruş: Vücudunuzun sağ tarafıyla bir hedefe bakacak şekilde başlayın. Sağ dizinizi sol omzunuza doğru çekin ve hedefinizin yönünde tekmelediğinizde dizlerinizi hafifçe bükün. Ayağınızın ya da topuğunuzun dışı, hedefi vuran kısım olmalıdır. Diğer bacağınla tekrarla.

Neden Kickboks?

Vücudunuzun uyum sağlamasının yanı sıra, kickboksun başka faydaları da vardır. ACE tarafından yapılan bir çalışmaya göre, kickboksla saatte 350 ila 450 kalori yakabilirsin!

Kickboks ayrıca stresi azaltır. Savaş sanatları için gerekli olan disiplin ve becerilerle gerçekleştirilen titiz egzersiz kontrollü vuruş ve tekme hareketleri, hayal kırıklığı ve öfke duyguları için harikalar yaratabilir. Kickboks hamlelerini uygulamak da dengeyi, esnekliği, koordinasyonu ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olabilir.

Kickboks, basit kendini savunma hamlelerini öğrenirken toplam vücut antrenmanı yapmak için harika bir yoldur. Kickboks taraftarları, sporun kendilerini daha güçlü ve özgüvenli hissetmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla