Trekking Nedir

Trekking, doğa ortamında hafif tempolu yapılan bir yürüyüştür. O nedenle dilimizde “doğa yürüyüşü” olarak tanımlanan trekking; şehir ortamından uzaklaşarak kuş cıvıltıları ve su sesleri arasında hafif tempolu bir şekilde yapılan faydalı bir sportif faaliyettir.

Trekking Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Trekking yaparken dikkat edilmedi gereken ilk ve en önemli konu ise kıyafet ve ayakkabı seçimidir. Kıyafetin mevcut mevsim koşullarına uygun olması, teri muhafaza eden kumaştan olmadı, çok dar veya bol olmaması, yürüyüşünüzü doğrudan engelleyecek herhangi bir aksesuara sahip olmaması ve çalı, diken ve böcek gibi tehlikelere karşı sizi koruması oldukça nemlidir.

Ayrıca ayakkabınızın ortopedik olması çok önemli bir etkendir. Spor salonlarında kullandığınız yumuşak tabanlı olan hafif spor ayakkabıları doğa için hi uygun değildir. Mevsim koşullarına uygun olması, ayağınızın hava almasını sağlaması, bileğinizi sarması, hafif olması, zemine iyi tutunması şarttır.

Trekking Mevsimleri

Öte yandan mevsim koşullarına göre yanınıza mutlaka bir sırt çantası alarak içerisinde bere, şapka, gözlük, yedek kıyafet ve eldiven almanız çok faydalı olacaktır. Tüm bunlara ek olarak yanınızda mutlaka dayanıklı bir yağmurluk, el feneri, çakı, koruyucu krem ve ilk yardım çantası da almalısınız.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla