Genel

Vücut Geliştirmede Doğru Bilinen 6 Büyük Hata

Vücut Geliştirmede Doğru Bilinen 6 Büyük Hata

Spor vücudumuzun sağlığı için çok önemlidir. Genel anlamda yağlarımızdan kurtulmanın en kolay yoludur. Düzgün bir şekilde yatırım yapıldığında karşılığını eksiksiz aldığınız, emeklerinize sonuna kadar deyen bu dünyadaki tek şeydir belkide spor. Sadece şınav çektiğinizde bile göğüs kaslarınız gelişir, kol direnciniz artar. Spora başladığınız ilk dönemler 10 şınav çekiyorsanız ilerki süreçte 80 şınava kadar çıkar.

Kendini aynaya baktığında daha güzel görmek isteyen insanların da tercihi tabiki vücut geliştirme. Ancak bu işe başlayan birçok profesyonelin kendi deyimiyleriyle ilk yılları çöpe gitmiştir. Bunun sebebi vücut geliştirmenin hareketler yapıp kasları çalıştırmaktan ibaret olmamasıdır.

Dambıl kaldırmaktan, halter indirmekten çok daha önemli noktalar var. Bu noktalara dikkat etmeyen herkesin emeklerinin en azından yarısının çöpe gideceğini söyleyebilirim.

Vücut Geliştirmede Doğru Bilinen Hatalar;

İlk olarak su içmeye dikkat edilmeli. Kasların p’ ini sular oluşturur. Gün içinde her fırsatta su içsek bile yeteri kadar su içemeyebiliyoruz. Spor yapanların yanında sürekli bir şişeyle gezmesi ve sıksık su içmesi gerekir. Günde toplam tüketilen su miktarının 3 litreye yakın olması gerekir.

İkinci olarak beslenmeye dikkat edilmeli. Kas gelişimiyle ilgilenen uzmanlar kasların gelişiminin 0’unun spor pinin beslenme olduğunu söylüyor. Bu durumda spor salonlarına aylık 100₺ verirken, beslenmeye bütçe ayırmayıp yağlı yiyecekler tüketmenin mantıklı bir açıklaması yok.

Üçüncü olarak protein tozlarını hormon sanmak ve bunlardan kaçmak mantıksızdır. Ama ihtiyaçlarını tamamen protein tozundan karşılamak; tavuk, pilav gibi yiyecekler yememekte aynı oranda mantıksızdır. Günlük besin ihtiyacımızı karşılayamadığımızda protein tozuna başvurmalıyız.

Dördüncü olarak hareketleri düzgün yapmamak, yamulup bükülerek yapmak en büyük yanlışlardandır. Bu spor birileri tatmin olsun diye yapılmaz. Aynı şekilde vücutta kandırılmaz. Vücudumuz yarım yapılan hareketin tam yapıldığını sanıp bize kas vermeyecek. Öyleyse harcanılan zaman düzgün bir şekilde değerlendirilmeli.

Beşinci olarak uyku düzenine dikkat edilmeli. Gece geç saatlere kadar oturulmamalı, yeterli miktarda uyku alınmalıdır. Büyüme hormonu uyurken salgılanır ve her sporcunun bu hormona ihtiyacı var.

Altıncı ve en önemlisi çok fazla spor yapmak. Bu en fazla yanılgıya düşülen mevzudur. İnsanlar her dakika her saniye spor yaparak iyi birşey yaptığını sanıyor. Ama doğru olan spor saatlerinde kendini zorlamak ve sonrasında dinlenmektir.

Spor saatleri de max. 1 saat olmalıdır çünkü vücut ilk saatin ardından kas yıkımına başlar. Böylece kaslar erir bu da kişinin yararına olmaz. Haftada en az bir gün dinlenme günü olmalıdır. Sporcuların deyimiyle off günü. Çünkü spor hareketlerden ibaret değildir dinlenmekte kas kazanımını etkileyen en büyük faktörlerdendir.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla