Yoga Nedir

Yoga, ruhu ve bedeni dinlendirmek adına yapılan zihin yolculuğudur. Tüm bedenin işleyişini dinlerken akıldan geçen düşünceleri akışa bırakmak, hatta bir süre sonra hiçbir şey düşünmemektir. Yaşam biçimi olarak devam ettirilen yoganın başlangıç yeri Hindistan olarak bilinir.

Binlerce yıl öncesine dayanan bu felsefe Hindistan, Nepal, Endonezya, Tayland, İspanya ve daha pek çok ülkede gelişmiştir. Bir başka deyişle beden ve ruhu aynı anda disipline etme anlamını barındıran yoga çeşitli bölümlerden oluşur ve her bölümün kendi içinde bir anlamı, bir felsefesi ve uygulanış biçimi vardır.

 Yogaya Nasıl Başlamalı?

Yoganın kademeleri vücudun ve ruhun çeşitli noktalarını harekete geçirir. Dengenin ve odaklanmanın giderek yoğunlaştığı basamakları tek tek çıkmak gerekir. Örneğin, ilk aşamada zor hareketler ile başlamak hem sakatlanmaya hem de isteksizliğe sebep olabileceğinden doğru bir başlangıç önemlidir.

Hatha yoga, her bir pozisyon üzerinde sabit kalabilmeyi, odaklanmayı, dikkati tek bir noktaya çekebilmeyi amaçlar. Kelime anlamı olarak da “güçlü” olmayı simgelediğinden duruşlarda ruhen ve bedenen güç kazanımı sağlar.

Nefes, yoga ile ayrı düşünülemez. Hatha yogada da nefes egzersizleri bolca bulunur. Meditasyon yolculuğunda nefes ve odaklanma çalışmaları medite olmak için gereklidir. Hatha yoga da bu çalışmalara hazırlık yapar. Ayrıca; saf bilinç halinin aktive edilmesi, bedenin tüm düşüncelerinden temizlenmesi ve denge kurma becerisinin kazanımını sağlar.

Tüm bu edinilen deneyimler neticesinde Hatha yoga ile başlamak doğru bir tercih olacaktır.

 Bel Fıtığının Şifası Yoga

Omurga esnek bir yapıdadır ve bu esnekliği kazandıran disklerdir. Disklerin herhangi bir sebeple yerinden oynaması sinirlere baskı yapar ve sonucunda belde, bacakta eğriler oluşur. Bel fıtığı duruş bozukluğundan kaynaklandığından vücudu doğru kullanmak ve uygun pozisyonda tutmak önemlidir.

Bel fıtığı sorunu yaşayanların doktorları uygun gördüğü takdirde yoga etkili bir spor olabilir. Hangi pozisyonların uygun olduğu, ne kadar süre ile yapması gerektiği bir uzman tarafından belirtilmelidir. Omurgada meydana gelen tıkanıklıklar yoga sayesinde temizlenebilmektedir. Ne var ki, fıtığın başlangıç seviyesinde olması erken şifalanmak için önemli bir unsurdur.

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla