Genel

Son Zamanların Popüler Sporu “BOKS”

Son Zamanların Popüler Sporu 'boks'

Boks, dünyanın hemen hemen her yerinde bilinen, sevilen ve ilgi gösterilen bir spor. Rekabet, azim ve istikrar isteyen bu sporun şiddet içerdiği ve spor sayılmaması gerektiği sıkça gündeme gelse de bu spora olan ilginin azaltabileceğini düşünmüyorum. Her yıl yapılan müsabakalarda yüzlerce sporcunun sakatlanmasına hatta ölümüne neden olan boks tüm bu koşullara rağmen her geçen gün popülaritesini daha da yükseltiyor.

Boks’un zorluğu

Amatör ve profesyOnel olarak pek çok yaş grubunun ilgi gösterdiği boks sanıldığı kadar basit ve ekranlar karşısında seyrettiğimiz kadar kolay bir spor değil. Ciddi bir kondisyon ve ağır antrenmanlar eşliğinde bilinçli çalışma, saldırı ve savunma yetisi kazanarak sporcunun kendisini geliştirebileceği bir spor dalı boks. Boksun tarihçesine bakıldığında temelinin milattan öncesine dayandığına dair birtakım rivayetler olsa da modern oksun tam olarak 18. yüz yılda Londra’da başladığını bilmekteyiz.

Temel bir felsefeye sahip olmayan el ve kollarla yapılan belirli vuruş kombinasyonlardan meydana gelen boks bu kombinasyona ayağın(kick) da eklenmesiyle yeni bir branş oluşturmuş oldu. Tehlikeli olduğu kadar tutku verici olduğu ve şu an pek çok dizi ve filme konu olan boks sporu ülkemizde de her geçen gün daha çok gelişmekte ve ilerlemekte. Bayanlarında son zamanlarda yönelmiş olduğu ve dünya birinciliklerinde ülkemizi temsil eden birçok profesyonel sporcuya ev sahipliği yapmaktayız.

Her ne kadar stres dağıtmaya ve vücudun hemen her yerini çalıştırma ve geliştirmesinde önemli rol oynasa da uzmanlar bu sporu kesinlikle önermiyor ve özellikle vücudun üst kısmına alınan darbelerin ciddi hastalıkların ön habercisi olmada büyük rol oynadığını belirtiyor.

Boks camiasında da benzer sonuçları birçok ünlü isimden de aşina olacağımız üzere boksun efsane ismi Muhammet Ali yaşamının büyük kısmını Parkinson hastalığı ile mücadele vererek geçirdi, Ray Robison’un rakibi Jimmy Doyle ise ringde can verenlerden. Buna benzer birçok örnek ise tarihte mevcut bulunmakla birlikte bir sonrakilerin önüne geçileceği pek sanılmıyor.

You may also like

Skip to toolbar