Genel

Video Hakem Uygulaması Futbola Ne Kadar İyi Gelecek

Video Hakem Uygulaması Futbola Ne Kadar İyi Gelecek

Futbol dünyası; transfer piyasası, oyuncu değerleri ve kulüplerin yatırımları ile doğru orantılı bir şekilde büyüyor. Bu büyüme ile yine orantılı bir şekilde maç atmosferleri sıcaklaşıyor, tribünler doluyor. Futbol oynayan 22 kişiyi düdüğü ile kontrol eden hakemler de insan oldukları için ister istemez bu atmosferden ve yoğun olan kalabalık tepkisinden etkileniyorlar.

Video Hakem Kullanımı

Son yıllarda bariz hakem hataları bazı maçları gölgesinde bırakmaya başladı bile. Uzak tarihimize baktığımızda Arjantin Milli Takımı’nın İngiltere’yi 2-1 mağlup ettiği maçta el ile atılan gol bir başka söyleyişle “Tanrının Eli”. Bu kadar uzağa gitmek istemiyorsanız da Thierry Henry’nin 2010 Dünya Kupası Elemelerinde İrlanda Cumhuriyeti’ne karşı yapılan maçta William Gallas’a eli ile bıraktığı asiste bakabilirsiniz.

Futbolda düzenli olarak artmakta olan hakem hatalarından bahsettik, peki futbolun babası FIFA bu konuda ne yaptı? 20 ve 21. yüzyılı tabiri caizse esir alan teknoloji FIFA’nın kararları ile açık bir şekilde futbola girmeye başladı. Gol çizgisi teknolojisi çoğu lig ve kupada kullanılmaya başlandı, bunun elbette iyi bir teknoloji olduğunu söyleyebiliriz çünkü anlık bir teknolojiden yararlanılarak pozisyon anında değerlendirilebiliyor fakat FIFA’nın bazı maçlarda hayata geçirdiği “Video Hakem Uygulaması” bunun gibi iyi olarak nitelendirebileceğimiz bir teknoloji olacak mı?

Video Hakemlik

Video Hakem Uygulamasını deneme amacı ile bazı maçlarda izledik, Kashima Antlers ile Atletico Nacional arasında oynanan Dünya Kulüpler Kupası maçı bunun ilk örneğiydi. Maçın 31. dakikasında gerçekleşen penaltı pozisyonunu dakikalar sonra verdi hakem, video hakemin yardımı ile. Ya da Fransa – İspanya maçını hatırlayalım, yine bu teknoloji ile oynanmış bir maçtı. Önce Antoine Griezmann’ın atıp sevincini de yaptığı gol iptal edildi, sonra yan hakemin ofsayt dediği gol verildi.

Peki bu teknoloji kullanılarak yönetilen neyi görüyoruz? Verilen ilk kararlar ile çelişen 2. kararlar… Ve bazılarında 2. kararlar verilinceye kadar futbol oynandığını, oyunun devam ettiğini de görebiliyoruz. Bu da oyunun akışına 2 takımın dışında etki eden bir etmen demek, yıllardır alıştığımız futbolu gözümüzün önüne getirelim. Bir rövanş maçı ve bu maçta 0-0 size yetiyor.

Takımınızı geriye çekiyorsunuz 90 dakika boyunca. Dakika 90 olunca hakem penaltı veriyor ama 80. dakikada olan bir pozisyon için çalıyor düdüğünü! Topun başında rakibin penaltıcısı, şut ve gol ve 1-0 geridesiniz. Size avantajı getirecek gol için zaman? Kalmadı mı? Peki yardımcı hakeme ne demeli? Adamcağız daha 1 dakika önce ofsayt vermişti ama video hakem onu çiğneyerek golü verdi. Ve yardımcı hakem bu hatayı bir kere yaptı, tamam ikinci kez de yaptı.

Hakemler bunu defalarca kez tekrarlayacaktır, hiç şüphe yok ki. O zaman şöyle yapalım yardımcı hakemleri de oyundan ihraç edelim. Bir orta hakem ve bir de robotlaştırılmış yardımcısı; video hakem… Hani amacımız futboldan hatayı kaldırmak. Zamanı gelecektir elbet orta hakemimiz de hata yapacaktır. Biz de hatasız bir maç izliyoruz hadi o zaman orta hakemi de kaldıralım oyundan ve hata yapmayacak video hakem yönetsin maçı. Ne kadar tatmin edecektir bu futbolcuları yahut izleyenleri. Ne kadar mutlu edecektir FIFA’yı?

Futbolun robotlaşmaması gerektiğini ve maalesef bu teknolojinin futbolu soğutacağı ve robotlaştıracağı görüşündeyim. Hakem hataları elbette yapılabilir hatalardır ve siz eğer bu oyunu zevkle izliyorsanız hatalar da zevkle izlemenize neden olan etmenlerden bir tanesidir. Şöyle ki; yapmasaydı hakemler hataları, neyi konuşacaktık bugün, değil mi? Canı gönülden oyunun robotlaştırılmamasını diliyorum, futbolu fazlasıyla seviyorum!

You may also like

post-image
Genel

En Yaygın Spor Hataları

Sağlığa faydası sebebiyle spor yapmak sıklıkla tercih edilse de spor çok geniş bir kapsama alanına sahiptir. Bazı kişiler için...
Araç çubuğuna atla